Fair, 59°
Weather sponsored by:

District Softball Tournaments

Posted 5/4/23

Districts 2-5A at Middleburg (May 1-4)

Name (record, 5A rank, strength of schedule)

May 1: 1. RHS (14-6, 14th, 8.0 SOS) BYE; 5. Lincoln (9-13, 34th, 10.0 SOS) vs. 4. Orange Park (15-6, 28th, …

This item is available in full to subscribers.

Please log in to continue

Log in

Don't have an ID?


Print subscribers

If you're a print subscriber, but do not yet have an online account, click here to create one.

Non-subscribers

Click here to see your options for subscribing.

Single day pass

You also have the option of purchasing 24 hours of access, for $1.00. Click here to purchase a single day pass.

District Softball Tournaments


Posted

Districts 2-5A at Middleburg (May 1-4)

Name (record, 5A rank, strength of schedule)

May 1: 1. RHS (14-6, 14th, 8.0 SOS) BYE; 5. Lincoln (9-13, 34th, 10.0 SOS) vs. 4. Orange Park (15-6, 28th, 0.1 SOS) (4:30 p.m.); 2. Columbia (15-6, 19th, 5.3 SOS) BYE; 6. Gainesville (6-13) vs. 3. Middleburg (13-9, 15th, 10.4 SOS) (6:30 p.m.)

May 2: Ridgeview vs. OP v Lincoln winner (7 p.m.); Columbia vs. MHS v GHS winner (5 p.m.)

May 4: Championship game (7 p.m.)

District 3-6A at Oakleaf (May 1-4)

Name (record, 6A rank, strength of schedule)

May 1: 1. Oakleaf (8-11, 22nd, 15.3 SOS) BYE; 4. Fletcher (9-9, 53rd, -1.3 SOS) vs. 5. Buchholz (5-17, 61st, 4.1 SOS) (6 p.m.); 2. First Coast (6-14, 43rd, 8.6 SOS) BYE; 3. Nease (7-14, 50th, 5.3 SOS) BYE

May 2: Oakleaf vs. FHS v BHS winner (7:30 p.m.); First Coast vs. Nease (7-14) (5:30 p.m.)

May 4: Championship game (7 p.m.)

District 3-5A at Fleming Island (May 1-3)

Name (record, 5A rank, strength of schedule)

May 1: 1. Ponte Vedra (15-6, 15th, 6.1 SOS) BYE; 4. Parker (9-6, 58th, -11.5 SOS) vs. 5. St. Augustine (2-18, 69th, 1.6 SOS) (6:30 p.m.); 2. Clay (12-9, 17th, 10.9 SOS) BYE; 3. Fleming Island (8-13, 41st, 6.4 SOS) vs. 6. Englewood (3-9, 73rd, -8.7 SOS) (6 p.m.)

May 2: Ponte Vedra vs. PHS v SAHS winner (7 p.m.); Clay vs. FIHS v. EHS (5 p.m.)

May 3: Championship game 7 p.m.

District 3-3A at Keystone Heights (May 1-4)

Name (record, 3A rank, strength of schedule)

May 1: 1. Taylor (13-9, 20th, 6.1 SOS) BYE; 4. Interlachen (15-8, 46th, -3.0 SOS) vs. 5. Bradford (8-10, 45th, 3.0 SOS) (3 p.m.) 2. Palatka (11-10, 24th, 8.7 SOS) vs. 7. Crescent City (5-17, 72nd, -7.4 SOS) (5 p.m.); 3. Keystone Heights (6-17, 31st, 13.6 SOS) vs. 6. Beachside (7-11, 57th, -0.2 SOS) (7 p.m)

May 2: Taylor vs. IHS v BHS winner (7 p.m.); PHS vs. CCHS winner vss. KHHS vs. BHS winner 5 p.m.

May 4: Championship game 6 p.m.

District 2-2A at St. Johns Country Day School (May 1-4)

May 1: 1. St. Johns Country Day School (11-3, 24th, -10.9 SOS) BYE; 4. St. Joseph Academy (8-6, 36th, -6.1 SOS) vs. 5. Bishop Snyder (8-13, 39th, -0.2 SOS) (4:30 p.m.); 2. Trinity Christian Academy (3-12, 22nd, 12.8 SOS) BYE; 3. Eagles View (11-7, 42nd, -8.5 SOS)vs. 6. First Coast Christian (7-9, 62nd, -9.6 SOS) (6:30 p.m.)

May 2: SJCDS vs. SJA vs. BS winner 6:30 p.m.; TCA vs. EVA vs. FCC winner 7 p.m.

May 4: Championship game 6:30 p.m.